PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W JASIENIU - WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ - INFORMACJE DLA RODZICÓW I UCZNIÓW - AKTUALNOŚCI - GALERIA - PLAN LEKCJI

Zajęcia z wychowawcą

 

23.06.2020 r.

Zajęcia z wychowawcą 

 Witajcie Kochani

 Temat: Wakacje, wakacje, wakacje!

https://www.youtube.com/watch?v=BmbPAd4P93E

Wakacji nadszedł czas.

   Już dziś gratuluję Wam Wszystkim promocji do klasy siódmej. Zapraszam po odbiór świadectw w dniu 26.06.2020r. w godz.12:30-13:00. 

Kochani - czas na realizację wakacyjnych marzeń .Życzę Wam: słonecznego lata, niezapomnianych przygód, nowych oddanych przyjaciół, udanego wypoczynku w każdym zakątku .W tym cudownym czasie niech nie opuszcza Was rozsądek, a myśl o bezpieczeństwie towarzyszy każdego wakacyjnego dnia.

 Pozdrawiam. Do zobaczenia. B. Pamuła

9.06.2020 r.

Zajęcia z wychowawcą 

 Witajcie Kochani

 Temat: Wkrótce wakacje. Jak zdrowo i bezpiecznie wypoczywać?

     Kochani zbliżamy się wielkimi krokami do tak bardzo wyczekiwanych przez Was wakacji. Po długich miesiącach nauki pora odpocząć. Wakacje to Wasz czas. Pora odpoczynku , zabawy, przygód i zapewne wielu innych przyjemności , na które brakowało Wam czasu w ciągu roku szkolnego.  W czasie planowania wakacji już dziś myślcie przede wszystkim o bezpieczeństwie własnym i innych.

Zasady bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku

 Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianch sytuacji.

Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

TELEFONY ALARMOWE

997 POLICJA

998 STRAŻ POŻARNA

999 POGOTOWIE RATUNKOWE

112 NUMER ALARMOWY

 ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI

 • Nie kąp się w miejscach niedozwolonych - korzystaj tylko ze strzeżonych kąpielisk.
 • Nigdy nie skacz do wody o nieznanym dnie.
 • Nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie po długim przebywaniu na słońcu.
 • Nie rób hałasu - ratownik może nie usłyszeć czyjegoś wołania o pomoc.

    WYCIECZKA W GÓRY, DO LASU

 • Przed wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody.
 • Zaopatrz się w apteczkę i telefon komórkowy.
 • Nigdy nie schodź ze szlaku i nie oddalaj się od grupy.
 • Nie zbieraj grzybów jeśli nie jesteś pewny czy są jadalne.

     BEZPIECZNE OPALANIE

 • Nie przebywaj zbyt długo na słońcu.
 • Noś okrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.
 • Pij dużo wody niegazowanej.
 • Pamiętaj! Słońce opala cię również gdy jesteś w wodzie.
 • Stosuj kremy z filtrami ochronnymi.

     AKTYWNY WYPOCZYNEK

 • Zakładaj zawsze kask gdy jeździsz na rowerze, rolkach czy deskorolce.
 • Przestrzegaj przepisów drogowych.
 • Bądź widoczny na drodze - miej odblaski.
 • Bądź aktywny fizycznie ale zachowaj rozsądek, nie uprawiaj sportów w miejscach niedozwolonych.

Pozdrawiam Was i Waszych Bliskich. B. Pamuła

                               

 

31.05.2020 r.

Zajęcia z wychowawcą 

 Witajcie Kochani

 Temat: Samoocena zachowania.

   Drodzy, każdy z Was otrzymał na swój adres e-mail ,,Arkusz samooceny(1)”.Przypominam, że do wtorku 2.06.2020r. należy dokonać samooceny zachowania i odesłać informacje zwrotną na adres:

 plastyka.jasien@o2.pl

Pozdrawiam i dziękuję.  B. Pamuła


25.05.20r.

Zajęcia z wychowawcą 

 Witajcie Kochani

 Temat: Fair Play w życiu każdego z nas.


        Fair Play to termin o którym każdy słyszał, ale interpretacja obszaru jego zasięgu jest różna, podobnie jak mnogość definicji. Zasada niezwykle potrzebna w życiu każdego człowieka, często przyporządkowywana wyłącznie do zagadnień związanych ze sportem. Fair Play to czysta, uczciwa gra, prowadzona nie tylko w sposób zgodny z przepisami, ale także piękny i szlachetny. Nie należy jednak traktować jej jak przymusu, którego należy przestrzegać, lecz jako coś więcej –postawę moralną, wynikającą z naszych wewnętrznych przekonań. Za prekursorów Fair Play uważa się starożytnych Greków. Przed każdą rywalizacją jej uczestnicy składali przysięgę, która w treści zawierała zobowiązania do przestrzegania norm etycznych w okresie trwania zawodów. Za nieuczciwe praktyki groziły kary pieniężne lub publiczne wykluczenie z Igrzysk. Obecna zasada Fair Play (czystej gry), której staramy się przestrzegać, powstała na Wyspach Brytyjskich i początkowo nie miała związku ze sportem, ale przede wszystkim z zasadami dotyczącymi postępowania wojennego.  Wartości związane z pojęciem Fair Play nie dotyczą  tylko i wyłącznie sportu. Powinny funkcjonować i być respektowane we wszystkich dziedzinach życia na co dzień.  

 Kilka przykładowych zasad Fair Play:

1.Chcemy wygrywać w życiu, ale nie za wszelką cenę.

2.Szanujemy wszystkich , nawet jeśli są słabsi od nas.

3.Zawsze postępujemy uczciwie i zgodnie z ustalonymi regułami, nie oszukujemy innych.

4.Współpracujemy z innymi, mając na uwadze wspólny sukces.

 5. Zawsze zachowujemy się kulturalnie, nie gwiżdżemy, nie przezywamy i nie pokazujemy obraźliwych gestów wobec innych.

6.Przyjmujemy porażkę z godnością, nie obrażamy się, nie złościmy, nie obwiniamy innych za swoje niepowodzenie.

7.Umiemy cieszyć się ze zwycięstwa, nie poniżając  przy tym innych osób.

8.Emocji negatywnych nie przenosimy do domu, na teren szkoły.

Pozdrawiam Was i życzę  , abyście w każdej sytuacji życiowej kierowali się zasadami Fair Play.

                                                                                                                                                B. Pamuła

 

 

19.05.20r.

Zajęcia z wychowawcą 

 Witajcie Kochani

 Temat: Ostatnia prosta.

            Kochani wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego. Oczywiście, że Wszystkich to zapewne cieszy. Jak sami wiecie jest to jednak czas wytężonej pracy. Pogoda kusi , a tu trzeba jeszcze mocniej się przyłożyć do nauki. Wspaniale mieć piękne świadectwo, które przysporzy wiele radości Wam samym jak również Waszym Rodzicom. Żeby jednak takie było (na miarę Waszych oczekiwań)już dziś pochylcie się nad tym co należy jeszcze zrobić,  nad czym popracować. To co przychodzi z trudem bardziej doceniamy.  Zastanówcie się nad każdym z przedmiotów z osobna, czy  możecie jeszcze coś poprawić, żeby było lepiej. Jest jeszcze na to czas. Trzymam za Was kciuki !

Pozdrawiam Was i Waszych Bliskich. B. Pamuła

                               

12.05.20r.

Zajęcia z wychowawcą 

 Witajcie Kochani

 Temat: Egoista -altruista-kto to taki? Warto pomagać!

Egoizm – nadmierna albo wyłączna miłość do siebie. Egoista kieruje się przeważnie własnym dobrem i interesem, nie zwracając zbytniej uwagi na potrzeby i oczekiwania innych. Odnosi wszystko do siebie, patrzy na świat poprzez pryzmat „ja”, nie uznaje wewnętrznie systemu wartości społecznie akceptowanych.

 A co to jest altruizm? Definicja altruizmu brzmi następująco: to postępowanie, którego celem jest niesienie pomocy innym, bezinteresowna gotowość do poświęceń. Altruista to osoba, która za swoje działanie na rzecz innych nie oczekuje uwagi i poklasku.

         Egoizm to agresywna życiowa postawa, która polega na tym, że działania napędza własne dobro i interes. Jednocześnie to instynkt przetrwania i obrony siebie, który może przybrać postać niebezpiecznej anomalii, gdy cele osobiste są realizowane kosztem innych i występuje skupienie tylko na sobie. Egoista przybiera maskę altruizmu jedynie dla własnego celu. Niezwykle przydatne i wskazane jest bycie zdrowym egoistą – kochanie siebie na tyle, że potrafi się odmawiać, gdy nie ma się na coś ochoty, tak, by nikogo nie skrzywdzić. Zadbanie o siebie w takim stopniu, aby uszczęśliwiać bliskich, ale wiecznie się nie poświęcać.  Ale prawdziwy egoizm to zdecydowanie nic dobrego. Owszem, musimy mieć w interesie własną osobę, ale przecież istnieje na świecie tylu ludzi! Każdy, kogo spotkamy w swoim życiu liczy na choć odrobinę naszej dobroci. Bezinteresowna pomoc sprawia, że zmieniamy rzeczywistość na lepszą. Pomaganie innym, bez konieczności oczekiwania czegoś w zamian powoduje że, bardziej doceniamy wartość jaką jest ludzkie życie. Zrozumienie, umiejętność wysłuchania drugiego człowieka pozwala też dowiedzieć się więcej o nas samych, dotrzeć do własnego wnętrza i poznać siebie. Los jest nieprzewidywalny. Nigdy nie wiadomo jak potoczy się Twoje życie. Może któregoś dnia sam będziesz potrzebował wsparcia. Może okaże się, że w momencie gdy kogoś najbardziej potrzebujesz nikt z pomocą nie przybędzie. Jeśli będziesz wysyłać w świat dobro, będziesz podporą dla innych, po pewnym czasie zobaczysz, że  przybędzie do Ciebie ze zdwojoną siłą. Dlatego jeśli widzisz, że ktoś oczekuje od Ciebie pomocy – wyciągnij pomocną dłoń i spraw, że ktoś chociaż przez chwilę zapomni o własnych problemach. Niosąc bezinteresowną pomoc sprawiamy, że świat staje się bardziej ludzki.  Bądźmy więc podporą dla innych, szczerząc pomoc i budując lepszą rzeczywistość. Nie musimy być altruistami, ale powinniśmy myśleć o innych. Egoizm jest ewidentnie złą cechą i należy ją w sobie przezwyciężać.

Pozdrawiam Was i Waszych Bliskich. B. Pamuła

 5.05. 20r.

Zajęcia z wychowawcą 

 Witajcie Kochani

 Temat: Dlaczego warto czytać?

Dlaczego warto czytać książki? Czytanie książek przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim rozwija słownictwo oraz wyobraźnię, a co za tym idzie sprawia, że stajemy się bardziej świadomi i pewni siebie. Kolejna kwestia, to pogłębianie wiedzy, a także poczucie produktywnego wykorzystania wolnego czasu.

A oto inne jeszcze argumenty ,które być może niektórych przekonają.

https://livro.pl/blog/10-powodow-dla-ktorych-warto-czytac-ksiazki

A może wypowiedzi Waszych rówieśników i pani pedagog będą dla Was istotniejsze.

https://www.youtube.com/watch?v=SHVUlcUbsRA

Kochani życzę Wam wielu wspaniałych doznań podczas czytania. Wielu ludzi właśnie teraz nadrabia zaległości czytelnicze. Może i Ty znajdziesz się wśród nich.

Pozdrawiam Was i Waszych Bliskich. B. Pamuła

                                KONTAKT: plastyka.jasien@o2.pl

 

 28.04.20r.

Zajęcia z wychowawcą  

 Witajcie Kochani

 Temat: Ważne daty dla Polaków.

         Przypominam: 3.05.20r.(niedziela) rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja najważniejszy dokument w państwie. Dzięki niemu system władzy, jej kontroli i wybierania jest unormowany. Obywatele mają prawa i wolności wynikające z konstytucji i mogą dochodzić swoich praw w sądach. Pierwsza polska Konstytucja powstała 3 maja 1791 roku i była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie. Już kilka dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki dzień 3 maja został uznany za święto narodowe.

          W związku z tymi świętem chciałam Was zachęcić do obejrzenia dwóch filmów:

,, Konstytucja 3 maja-historia prosto z Zamku.”

,,Konstytucja 3 maja w słowach i obrazach”

Może uda się Wam zaprosić do wspólnego oglądania kogoś ze swoich Bliskich.

,,Konstytucja 3 maja-historia prosto z Zamku”

https://www.youtube.com/watch?v=wCsmTBkxy5I

,,Konstytucja 3 maja w słowach i obrazach”

https://www.youtube.com/watch?v=XRYFhktqIPc

Kochani życzę Wam wielu wspaniałych doznań i radosnego świętowania.

Pozdrawiam Was i Waszych Bliskich. B. Pamuła

                                KONTAKT: plastyka.jasien@o2.pl

Zajęcia z wychowawcą - 21.04.20r.

Witajcie Kochani

  Temat: Promowanie ochrony środowiska-Dzień Ziemi.

        Ostatnio możemy przeczytać w czasopismach takie jak chociażby te tytuły:

,,Świat staje, środowisko łapie oddech!”

,, Matka Ziemia po raz kolejny zyskuje dzięki pandemii.”

  Oto wybrane przykłady mówiące o tym, jak  wprowadzenie globalnych restrykcji wpłynęło pozytywnie  na naszą planetę.

   W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono globalne restrykcje. Obejmują one między innymi  transport i ograniczenie produkcji przemysłowej,co powoduje spadek emisji CO2.Polepszenie jakości powietrza w ostatnich miesiącach, w samej tylko chińskiej prowincji Hubei w środkowych Chinach, skąd koronawirus się rozprzestrzenił, mogło ocalić życie 4 tysiącom dzieci poniżej piątego roku życia i nawet 73 tys. osób powyżej 70. roku życia . Tym  - pandemia koronawirusa uratowała w tym regionie Chin pośrednio więcej ludzkich istnień niż ich zabrała.

  *Dobrym przykładem jest Wenecja. Słynnymi, weneckimi kanałami, na co dzień, podróżowały setki turystów. Dziś, w okresie kwarantanny, rejsy zostały zawieszone i nie ujrzymy tam żadnej gondoli. Ich miejsce zajęły ławice ryb, pływające w przejrzystej wodzie. Ekosystem odżył. Nawet najstarsi mieszkańcy miasta przyznają, że tak czystej wody w kanałach nie pamiętają.

  *Naukowcy z Belgii zauważyli, że z powodu licznych obostrzeń nałożonych na ludzi skorupa Ziemi trzęsie się znacznie mniej.

       To tylko kilka  przykładów, który dają do zrozumienia, jak działalność człowieka potrafi zachwiać środowiskiem, które ciągle dąży do utrzymania odpowiedniego balansu. Może warto sobie to uświadomić w związku z Dniem Ziemi, który przypada 22 kwietnia(w środę).

 Zadanie:

 Jeśli znajdziesz  przykłady pozytywnego wpływu globalnych restrykcji na naszą planetę(w związku z pandemią) to podziel się ze mną.

 

                                                       KONTAKT: plastyka.jasien@o2.pl

 

 7.04.2020r. (Zajęcia z wychowawcą)

Dzień dobry Kochani

Temat: Tradycje wielkanocne w naszym domu.

    Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Wielkanoc to najstarsza uroczystość chrześcijańska. Przez wieki powstało mnóstwo zwyczajów wielkanocnych. Wiele z nich przetrwało do dziś. W Polsce obchodzimy Niedzielę Palmową, wspólnie wybieramy się do kościoła, malujemy pisanki, święcimy koszyczki wielkanocne, lejemy się wodą w Śmigus-Dyngus. Niestety, w tym roku Wielkanoc będzie obchodzona inaczej.

Obejrzyj krótki film pt. ,,Polskie tradycje. Wielkanoc”

https://www.youtube.com/watch?v=lnglzbx4H7Q

     Zastanów się:

Które z tradycji wielkanocnych jesteśmy w stanie celebrować:

- dokładnie tak, jak rok temu,

 - w nieco zmodyfikowany sposób (zgodnie z zaleceniami).

Za którą z tradycji będziemy tęsknić, bo ze względu na zagrożenie  nie będziemy mogli  jej kultywować .

-----------------------------------------------------------------

                          Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice

                           Zdrowych pogodnych Świąt Wielkanocnych

                             przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.

                           Serdecznych spotkań w gronie Najbliższych

                                             oraz wesołego Alleluja.

                                                                 Bernadeta Pamuła

 30.03.2020r. (Zajęcia z wychowawcą)

Dzień dobry moja klaso!

Myślę, że każdemu z Was przyda się ta wiedza. Może skorzystasz z niej właśnie dziś.

Temat: Poznajemy zasady dyskusji.

Dyskusja ma wiele twarzy — inaczej rozmawiamy z rodzicami, w klasie, z nauczycielem, z rówieśnikami. Pomimo różnic, dyskutanci zawsze powinni dążyć do osiągnięcia porozumienia. Niestety bywa, że dyskusje przeradzają się w kłótnie. Jeśli chcesz, aby twoja dyskusja była owocna, nie łam kilku podstawowych zasad. Naczelną regułą każdej rozmowy jest odnoszenie się do innych z szacunkiem. Stare przysłowie „nie rób drugiemu, co tobie niemiłe” oddaje sedno problemu. Jeśli będziesz traktował innych uprzejmie i będziesz chciał ich wysłuchać, oni to odwzajemnią. Dobra dyskusja jest demokratyczna: każdy ma takie samo prawo do wyrażenia swojej opinii. Oczywiście nie zawsze rozmawiamy z osobami faktycznie równymi. Jeśli jednak naszą postawą i argumentami pokażemy, że nasz pogląd jest słuszny, mamy duże szanse na osiągnięcie zamierzonego celu.

Zawsze pamiętaj, podczas dyskusji:

 • Słuchaj innych. Wtedy inni też będą słuchać ciebie.
 • Nigdy nie przekrzykuj innych dyskutantów i nie wchodź im w słowo.
 • Nie daj ponieść się emocjom. Rozmówca może specjalnie cię prowokować, aby wykorzystać chwilę twojej nieuwagi.
 • Nie bój się wyrażać własnego zdania. Jeśli nie przedstawisz swojego punktu widzenia, nigdy nie zostanie on wzięty pod uwagę.
 • Mów na temat. Zbyt szerokie dygresje i zmiany tematu nie tylko zaciemniają twoją przewodnią myśl. Na dodatek mogą wywołać w innych rozmówcach zniecierpliwienie.
 • Zmieniaj formę wypowiedzi w zależności od odbiorcy. Co innego przekona kolegę, a co innego — nauczyciela czy rodzica.
 • Nie uogólniaj zbytnio stanowiska innych. Wprawdzie łatwiej znaleźć argumenty przeciwko bardzo ogólnej tezie, jednak taki zabieg jest krzywdzący. Świadczy o tym, że tak naprawdę nie zależy ci na wypracowaniu porozumienia, a na forsowaniu własnego zdania.
 • Nie próbuj obalać zdania swojego rozmówcy poprzez wytykanie jego wad. Krytykuj argumenty, a nie osoby.
 • Nie odwołuj się do krzywdzących stereotypów.
 • Nie staraj się przekonać nikogo za wszelką cenę. Szanuj poglądy innych.
 • Stosuj przykłady ilustrujące dany temat. Plastyczne obrazy bardziej przemawiają do odbiorców niż abstrakcyjne idee.

          W razie problemów(np. związanych z nauką zdalną)proszę o kontakt.Dobrego dnia.Pozdrawiam Was i Rodziców.

                                                                                                              Wych. B. Pamuła

23.03.2020r.(Zajęcia z wychowawcą)

Dzień dobry moja klaso!

Dziś temat bardzo ważny w sytuacji, w której wszyscy znaleźliśmy się.

 Temat: Bezpieczna podróż po zdrowie-ruch fizyczny.

     Kochani zostajecie w domu , ale ruszajcie się jakoś. Warto przypomnieć oczywistość: „Aktywność fizyczna pomaga zapobiegać i leczyć wiele schorzeń”. Zdecydowanie najlepszym przepisem na odporność jest odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta i aktywność fizyczna. A zatem aktywność jest ważna, należy o niej pamiętać, by być zdrowym i odpornym. Czy obecnie, w czasie zagrożenia koronawirusem, wchodzi w grę tylko aktywność w zaciszu domowym?(Tu odsyłam min. do ćwiczeń ,które proponuje Wam p. T. Rogóż).Wychodzenie na powietrze nie jest zakazane. Właściwie – wręcz przeciwnie. Przy zachowaniu rozsądku jest zalecane. Spacer, trucht, rower – tak. Ale indywidualnie. Odpuśćmy aktywności w grupach.  Jednocześnie pamiętajcie, że wysiłek  znacznie forsujący organizm, nie jest w obecnej sytuacji bezpieczny dla zdrowia. Zbyt duży wysiłek osłabia nasz organizm, w tym układ odpornościowy.

                                                         Dobrego i aktywnego dnia. Wych. B. Pamuła
  

Małopolska LIFE-IP