PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W JASIENIU - WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ - INFORMACJE DLA RODZICÓW I UCZNIÓW - AKTUALNOŚCI - GALERIA - PLAN LEKCJI

Aktualności

30 kwietnia 2020 12:41 | Aktualności

Witaj maj, trzeci maj, Dla Polaków błogi raj.

  229 lat temu posłowie obradujący w Sejmie Czteroletnim, wybrani przez postępowych obywateli Rzeczypospolitej,uchwalili i przyjęli pierwszą europejską konstytucję. Było to dla Polski bardzo ważne wydarzenie. Dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski?

  Zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791Konstytucja 3-ego Majabyła efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, dążącego do przeprowadzenia reform w ówczesnej Rzeczypospolitej. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy, a wypływał z inicjatywy kilku światłych umysłów, wśród których byli  między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj.

  Konstytucja 3-ego Maja była pierwszą europejską, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą.

  W czasie zaborów polscy patrioci świętowali rocznicę uchwalenia konstytucji, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wokresie międzywojennym była zaś wielkim świętem państwowym. Jednak w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, po II wojnie światowej,  zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – Święta Narodowego.

  Z powodu wyjątkowej sytuacji (pandemii koronawirusa) w tym roku święto będziemy obchodzić  zupełnie inaczej.Przystroimy domy flagami, a świętować będziemy w gronie najbliższych. Może warto pośpiewać razem pieśni patriotyczne, pooglądać ciekawe, historyczne filmy, podyskutować o dziejach Ojczyzny? Może pomogą w tym poniższe linki:

https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/3maj-po-krolewsku/_nocache

https://www.zamek-krolewski.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=xBPwWuvI7S4

https://www.youtube.com/watch?v=SDO6h439wR8

 

Przeczytano: 272 razy. Wydrukuj|Do góry

Małopolska LIFE-IP